Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Muzeum im. Stanisława Fischera zaprasza na promocję książki „Dziewczęta w maciejówkach” autorstwa Stanisława M. Jankowskiego.
To niezwykła opowieść znakomitego historyka o dziewczętach, które od dziecka marzyły, by walczyć o wolną Polskę, jak czynili to w powstaniach ich dziadowie i ojcowie. Młodych kobietach, które czekały na wielką wojnę, by służyć Ojczyźnie. Autor przedstawia niemal zupełnie nieznaną działalność kobiet w konspiracji przed I wojną światową i w czasie wojny w Polskiej Organizacji Wojskowej, ich uczestnictwo w obronie Lwowa w listopadzie 1918 roku, oraz w wojnie polsko-bolszewickiej 1919−1920. To książka o kobietach, które kapelusze zamieniły na „maciejówki” a suknie na żołnierskie mundury. Można je było spotkać wszędzie: dostarczały broń, były szpiegami i wywiadowczyniami. Służyły w szeregach kawalerii, artylerii, służbie sanitarnej, intendenturze, wykonywały trudne zadania bojowe. Były wśród nich także trzy młode kobiety związane z Bochnią: Olga Stawecka – dowódca Ochotniczej Legii Kobiet i porucznik Legionów Polskich. Ludwika Chudecka oraz Janina Prus-Niewiadomska broniąc bohatersko Lwowa zginęły na polu walki i spoczywają w katakumbach na Cmentarzu Orląt – zachęca Jan Flasza, dyrektor Muzeum.
Stanisław M. Jankowski (ur. 1945). Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1965 roku autor licznych publikacji ukazujących się w prasie krajowej i zagranicznej, kilku scenariuszy telewizyjnych filmów dokumentalnych, wielu referatów naukowych oraz ponad dwudziestu książek poświęconych wydarzeniom historycznym XX wieku. Przygotowane przez niego wystawy dokumentalno-fotograficzne eksponowano m. in. w: Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Moskwie, Bostonie, Budapeszcie. Konsultant historyczny filmu Katyń Andrzeja Wajdy. Za upowszechnianie prawdy o zbrodni katyńskiej odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Spotkanie odbędzie się w Sali Porterowej Muzeum w czwartek 8 listopada o 17.30.