Młodzież z II LO oddawała dziś krew oraz zapisywała się do banku dawców szpiku kostnego. Przed szkołą przez kilka godzin stał autokar Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Zainteresowanie było duże.
66 osób było chętnych do oddania krwi, jednak w wyniku wstępnej kwalifikacji do zabiegu dopuszczono 27 osób. Łącznie zebrano 12,15 litra bezcennego leku. Do banku dawców szpiku kostnego zapisały się cztery osoby.
Chcemy oddać krew, żeby komuś pomóc, może jakimś ofiarom wypadków. Tym bardziej, że nas nic to nie kosztuje – uważa Michał Muskała.
Krew może oddać tylko osoba pełnoletnia, zdrowa, która nie przechodziła ostatnio zabiegów. Dlatego zabieg jest poprzedzony wypełnieniem szczegółowej ankiety oraz badaniem lekarskim. Choroba serca np. dyskwalifikuje na stałe, a są też sprawy, które dyskwalifikują czasowo, np. niski poziom hemoglobiny, słabe ciśnienie, zabieg operacyjny, przekłucie części ciała, tatuaż, przeziębienie – dyskwalifikują na pewien czas. W poprzednim dniu przed oddaniem krwi nie wolno też pić alkoholu – wylicza Iwona Czerwińska-Rosa, lekarz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.
Również w przypadku zapisu do banku dawców szpiku kostnego ma miejsce kwalifikacja, związana z wypełnieniem ankiety i badaniem lekarskim.
Akcje honorowego krwiodawstwa są organizowane w II Liceum Ogólnokształcącym w Bochni dwa razy do roku: w listopadzie oraz w marcu. Placówka już po raz drugi jest zaangażowana w kampanię „Drugie życie” jako jedna z 30 szkół w województwie małopolskim. To dobry sposób, by uwrażliwić młodych ludzi, żeby zwracali uwagę na drugiego człowieka i na jego potrzeby. A oni są bardzo chętni, bo właściwie nie mogą się doczekać, kiedy będą mieli 18 lat i kiedy będą mogli pomóc – mówi Agnieszka Bakalarz, nauczyciel w II LO.
Następna zbiórka krwi w II Liceum Ogólnokształcącym w Bochni zaplanowana jest na Dzień Wagarowicza.