Wiosenne prace w Osadzie Oraczy

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczynają się prace rolnicze. W Parku Archeologicznym – Osadzie VI Oraczy będzie można zobaczyć jak wyglądały prace na polach w XIII wieku i jakich narzędzi wtedy używano.

Osada działa jako park archeologiczny, skansen, na którym chcemy odtwarzać życie z połowy XIII wieku, jak takie życie prawdopodobnie wyglądało na początku kopalnictwa w Bochni. Jedną z takich prac, które zawsze odbywały się właśnie w takich osadach na wiosnę każdego roku, były prace związane z wysiewem zbóż i warzyw, które później w ciągu lata czy na jesieni zbierano – powiedział Tomasz Kita z Uzdrowiska – Kopali Soli w Bochni.

Pokaz, który został zatytułowany „Wiosna na osadzie” jest jedną z całego cyklu imprez, które odbywają się w bocheńskim parku archeologicznym. Nadzór nad nimi sprawuje Muzeum Żup Krakowskich. Ci, którzy przyjdą pokaz obejrzeć będą mieli okazję zobaczyć nie tylko narzędzia z XII wieku, ale również ich zastosowanie w praktyce.

Sprzęt rolniczy w tej epoce przeważał drewniany, nie używano wtedy jeszcze pługów ani bron żelaznych tylko były sochy drewniane i brony też drewniane. Więc ten sprzęt jest zawsze po zimie poprawiany, bo w okresie zimowym się rozeschnie, coś ulegnie uszkodzeniu. W piątek będą proce przygotowawcze do obróbki pół, a później osoby, które będą odtwarzały takie prace średniowiecznych kmieci będą siali zboża i warzywa – dodał Tomasz Kita.

Wiosenne prace w Parku Archeologicznym – Osadzie VI Oraczy będą trwały 24 i 25 kwietnia. Między godziną 10 a 17 będzie można zobaczyć jak kmiecie przygotowują narzędzia do użycia ich w polu. Park Archeologiczny jest czynny od 20 kwietnia do września.

null