Okazuje się, że także w Wilnie najstarszą świątynią jest kościół pw. św. Mikołaja. A i tam mają, podobnie jak my w Bochni, Zaułek Świętego Mikołaja.
Dotąd, podczas spotkań organizowanych w tym szczególnym dniu, wiele mówiliśmy o biskupie z Miry żyjącym w IV wieku, jego pochodzeniu i działalności. Przedstawialiśmy bogatą ikonografię w kościele prawosławnym i katolickim, organizowaliśmy konkursy – literacki i plastyczny. Nasza wystawa w 2003 roku i towarzysząca jej książeczka pt. Skarbczyk Świętego Mikołaja pokazały bogactwo przedstawień biskupa-dobroczyńcy w sztukach plastycznych na terenie powiatu bocheńskiego. Ale przecież w związku z tym właśnie dniem powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, co nasz Święty symbolizuje. A są to piękne, szlachetne, jednym słowem – dobre cechy ludzkiej natury, wyrażające się życzliwością wobec drugiego człowieka, wrażliwością na jego niedostatek i zarazem zdolnością niesienia pomocy bliźniemu będącemu w potrzebie – pisze Jan Flasza, dyrektor Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.
Tradycyjnie już Muzeum im. Stanisława Fischera i Urząd Miasta Bochnia zapraszają w czwartek 6 grudnia na XII Bocheński Dzień Świętego Mikołaja. Rozpocznie się on w Muzeum o godz. 17.30.
W programie:
– Nadanie wyróżnienia „Benefactor musaei 2012” osobie szczególnie zasłużonej dla Muzeum.
– Koncert niebiańskich melodii – na Fletni Pana zagra Janusz Gajec.
– Opowieść Stanisława Dębosza o tym, jak dziś można pomagać Polakom na Litwie.
– Spodziewana wizyta świętego Mikołaja i obdarowanie publiczności piernikami.
– Otwarcie wystawy pt. „Kalendarz bocheński na rok 2013”.