Przyznanie wyróżnienia „Benefactor musaei”, koncert na fletni Pana, opowieść Stanisława Dębosza o pomocy Polakom na Litwie, wreszcie wizyta św. Mikołaja i otwarcie wystawy „Kalendarz bocheński na rok 2013” – stanowiły zawartość XII Bocheńskiego Dnia św. Mikołaja.
Tytuł „Benefactor musaei 2012” został przyznany Kindze Kasprzyk-Centnarowicz. Jest ona wnuczką Stanisława Fischera i córką Anny i Waleriana Kasprzyków. Po pracach Marcina Samlickiego to właśnie obrazy Waleriana Kasprzyka stanowią drugie co do liczebności bogactwo bocheńskiego Muzeum.
Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni Kasprzyk-Centnarowicz podjęła w 1964 r. studia w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Została konserwatorem dzieł sztuki, a dzięki wsparciu ojca została również malarką. Niestety, nie mogła osobiście odebrać przyznanego jej przez bocheńskie Muzeum tytułu.
Dalszą część wieczoru stanowił koncert Janusza Gajca na fletni Pana. Ten niezwykły instrument ma swoją genezę w mitologii greckiej. Jest wykonany z trzciny lub bambusa i jego możliwości nie oddaje żaden syntezator.
W dalszej części wieczoru w ramach Bocheńskiego Dnia św. Mikołaja była mowa o pomocy niesionej współcześnie przez jednego z bochnian naszym rodakom na Litwie. Stanisław Dębosz już dwa lata zbiera artykuły, które później zawozi polskiej społeczności w okolicach Wilna. Więcej o jego działalności piszemy tutaj.
Kulminacją wieczoru była wizyta św. Mikołaja, który obdarował wszystkich piernikiem z wizerunkiem Biskupa Miry, zaczerpniętym z witraża w bocheńskiej Bazylice. Zaś na zakończenie, już na parterze, otwarto ekspozycję pt. „Kalendarz bocheński na rok 2013”.