Paradoksalnie galeria handlowa, która w swojej nazwie ma „Rondo”, pozostanie bez skrzyżowania o ruchu okrężnym. Władze miasta wycofały się z forsowania zapisu zawartego między CD Locum a poprzednim burmistrzem w formie umowy notarialnej.
W myśl umowy zawartej przed notariuszem, wykonawca Galerii „Rondo” zobowiązał się do wybudowania skrzyżowania o ruchu okrężnym do końca 2011 r. Zwraca na to uwagę radny Bogdan Kosturkiewicz, który w poprzedniej kadencji jako burmistrz brał udział w rozmowach z deweloperem.
Zadanie miało być realizowane do końca 2011 r., zostało zawarte w formie aktu notarialnego. W związku z tym należy domagać się, aby firma przystąpiła do realizacji tego zadania, już ma opóźnienie blisko roczne. Firma CD Locum powinna również podjąć rozmowy z mieszkańcami zmierzające do polubownego załatwienia spraw związanych z wykupem nieruchomości – mówi radny.
Radny Bogdan Kosturkiewicz dodaje, że w akcie notarialnym deweloper galerii Rondo bierze na siebie koszty wykupu gruntów pod przebudowę skrzyżowania ulic Partyzantów – Proszowska – 20 Stycznia.
Jeszcze niespełna rok temu obecna ekipa rządząca Bochnią chciała wyegzekwować od CD Locum budowę ronda. Firma zobowiązała się do wykonania przebudowy tego skrzyżowania na skrzyżowanie typu rondo na własny koszt – powiedział portalowi mojabochnia.pl zastępca burmistrza Tomasz Przybyło.
20 lutego 2012 r. miasto podpisało porozumienie z Zarządem Dróg Wojewódzkich. Stanowiło ono wykonanie uchwał: Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 27 kwietnia 2009 r. oraz Rady Miasta Bochnia z dnia 27 maja 2010 r. dotyczących przejęcia przez miasto zarządzania skrzyżowaniem ulic Partyzantów – Proszowska – 20 Stycznia. Na mocy tego dokumentu nie będzie jednak walki o budowę ronda.
Ponieważ obecne władze Miasta nie są zainteresowane przebudową przedmiotowego skrzyżowania na skrzyżowanie typu rondo, przede wszystkim ze względu na skutki społeczne takiego przedsięwzięcia – obecnie trwają rozmowy z przedstawicielami firmy CD Locum odnośnie możliwości realizacji przebudowy polegającej na przesunięciu wylotu ul. Proszowskiej na wprost wylotu ul. 20 Stycznia – wyjaśnia Tomasz Przybyło.
Takie rozwiązanie, wskazane jako alternatywne dla ronda w opracowaniu wykonanym w 2011 r. przez pracowników naukowych Politechniki Krakowskiej, dałoby efekty poprawy bezpieczeństwa ruchu i przepustowości porównywalne z funkcjonowaniem ronda, przy równoczesnej minimalizacji negatywnych skutków dla właścicieli nieruchomości najbliższych względem skrzyżowania – dodaje wiceburmistrz.
Przypomnijmy, przedstawiciele firmy CD Locum już ponad rok temu powiedzieli publicznie, że nie wybudują ronda. Ich zdaniem wystarczające jest obecne rozwiązanie w postaci sygnalizacji świetlnej. Deweloper przekazał w 2010 r. na rzecz miasta 1 mln zł na poprawę komunikacji wokół galerii.