Muzeum: spotkanie z autorem „Słownika historii i tradycji UJ”

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza na specjalne Czwartkowe Spotkanie Muzealne. Gościem będzie prof. dr hab. Janusz Sondel, autor Słownika historii i tradycji Uniwersytetu Jagiellońskiego wydanego przez Towarzystwo Autorów i Wydawców
Prac Naukowych UNIVERSITAS.

Słownik historii i tradycji Uniwersytetu Jagiellońskiego to książka imponująca – zarówno rozmiarami (ponad 1500 stron!), jak i zakresem przedstawianych zagadnień. Jest dziełem jednego człowieka – prof. dr Janusza Sondla, który przedstawił historię krakowskiej Almae Matris w formie haseł encyklopedycznych o charakterze biograficznym i rzeczowym. Zawarł w nich ogrom wiadomości o roli i znaczeniu, jakie odegrała i nadal odgrywa najstarsza polska uczelnia. Ilustruje to znakomicie tekst Kazimierza Morawskiego – wybitnego filologa i historiografa UJ, przytoczony we wstępie: „Założyciele uniwersytetu Kazimierz Wielki i Jagiełło spoczęli na Wawelu, święte prochy Jadwigi u podnóża wielkiego ołtarza zdają się modlić: Exoriare aliquis… Cóż dzisiaj żyje z ich wielkich dzieł i myśli? Żyje ich wiara, tli się nadzieja i miłość i trwa ten uniwersytet prastary, który otworzony na oświecenie szerokich dziedzin dawnej Polski i dzisiaj oświeca dusze i rozgrzewa…

Prof. dr hab. Janusz Sondel urodził się 30 IV 1937 r. we Lwowie. Jeszcze podczas studiów, które ukończył w 1957 r. w wieku 20 lat, został zatrudniony w Katedrze Prawa Rzymskiego UJ. W 1964 r. doktoryzował się na podstawie rozprawy pt. „Szczególne rodzaje depozytu w prawie rzymskim”, która na międzynarodowym konkursie Centro di Studi Romanistici w Neapolu została nagrodzona srebrnym medalem. Później w swoich zainteresowaniach naukowych odszedł od problematyki praw antycznych i rozpoczął badania nad rolą prawa rzymskiego w kształtowaniu europejskiej i polskiej kultury prawnej.

Wyrazem tego było kilkadziesiąt artykułów, monografie, oraz obejmujący 100 000 haseł Słownik łacińsko-polski dla prawników i historyków, który przyniósł w 2006 r. autorowi Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (tzw. polskiego Nobla), Laury Jagiellońskie i nagrodę Ministra Edukacji Narodowej I stopnia. Za monografię pt. Zawsze wierny. Uniwersytet Jagielloński a Kościół Rzymskokatolicki otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa w dziedzinie kultury (2007). Z pracą na Uniwersytecie Jagiellońskim od roku 1976 prof. Janusz Sondel łączył obowiązki naukowe i dydaktyczne na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie (ostatnio jako kierownik Katedry Polityki Turystycznej), gdzie wykładał prawo w turystyce i rekreacji. Obecnie prowadzi wykłady z tego przedmiotu dla studentów geografii na Wydziale Biologii i Nauki o Ziemi UJ oraz w Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej, której od 2001 r. jest rektorem.

Przez wiele lat związany z Bochnią, w której kiedyś mieszkał i był żywo zaangażowany w życie społeczne i kulturalne tego miasta.

Spotkanie odbędzie się 27 grudnia o godz. 17.30 w Sali Portretowej Muzeum.