W 2013 roku zostanie zorganizowanych 8 koncertów edukacyjnych w Chełmie. Wprowadzą one słuchaczy w tajniki muzyki klasycznej, a także pokażą, że muzyka poważna nie musi być sztuką trudną i elitarną.
Pierwszym wydarzeniem muzycznym organizowanym w Galerii Chełm, znajdującej się na historycznym szlaku królewskim Via Regia Antiqua był koncert gitarowy w wykonaniu czterech młodych muzyków, wówczas uczniów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Krakowie, który odbył się 23 lutego 2008 roku. 3 kwietnia tego samego roku w tym samym miejscu odbył się poetycko-muzyczny spektakl teatralny wyreżyserowany i zagrany przez Jana Nowickiego z muzyką Cezarego Chmiela i Marka Stryszowskiego.
W następnych miesiącach miało miejsce jeszcze kilka koncertów, podczas których można było posłuchać różnorodnego repertuaru wykonywanego przez młodych, uzdolnionych wykonawców. Po raz pierwszy organizowane na chełmskim wzgórzu koncerty ujęto w jeden cykl nazwany „Muzyką na Via Regia” 3 maja 2009 roku, kiedy wziął w nim udział wybitny polski skrzypek Krzysztof Jakowicz wraz z pianistą Piotrem Morawskim. Od tego momentu odbyło się jeszcze wiele muzycznych występów, czasem jako niezależne wydarzenia ale nierzadko jako część wernisażu kolejnej wystawy organizowanej w Galerii, przede wszystkim w wykonaniu młodych muzyków z naszego regionu, które cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony publiczności.
Aby usystematyzować cieszące się coraz większą popularnością przedsięwzięcie, w 2013 roku postanowiliśmy zorganizować cykl 8 koncertów edukacyjnych wprowadzających słuchaczy w tajniki muzyki klasycznej a także pokazujących, że muzyka poważna – obecna w naszym życiu od wieków, nie musi być sztuką trudną i elitarną, że każdy może czerpać z niej przyjemność.
Chcąc uczynić nasz program jak najciekawszym, zaprosiliśmy do współpracy zarówno wyróżniających się młodych wykonawców, jak i znanych muzyków cieszących się dużą renomą – wykładowców Akademii Muzycznej w Krakowie i Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie oraz utalentowaną młodzież, uczącą się w szkołach muzycznych naszego regionu. Wystąpią zarówno instrumentaliści, jak i śpiewacy, zaprezentowany zostanie repertuar od renesansu aż po utwory powstałe w czasach obecnych i improwizacje. Aby przybliżyć słuchaczom problematykę wykonywanych utworów każdy koncert będzie zawierał również słowo o muzyce.
Koncerty odbywać się będą co około 6 tygodni w Galerii „Chełm”, miejscu, które posiada znakomitą akustykę oraz niepowtarzalną atmosferę, sprzyjającą skupieniu towarzyszącemu koncertom muzyki klasycznej.
Promocję koncertów zapewnią plakaty, ulotki, informacje w prasie lokalnej, regionalnych witrynach internetowych i portalach społecznościowych.
Jan Truś, Jakub Gucik
Koordynatorzy projektu
Poniżej prezentujemy sylwetki niektórych wykonawców, którzy wystąpią w cyklu koncertów Muzyka na Via Regia 2013
Aleksandra Kuls – urodzona w 1991 roku. Absolwentka OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie skrzypiec prof. M. Szczepanowskiej. Obecnie studiuje w klasie prof. K. Danczowskiej na Akademii Muzycznej w Krakowie.
W październiku 2011 została półfinalistką XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego, otrzymała Nagrodę Pozaregulaminową Wandy Wiłkomirskiej za najlepsze wykonanie kompozycji Karola Szymanowskiego oraz Nagrodę Specjalną Kapituły Krytyków. Jest laureatką innych konkursów skrzypcowych o zasięgu międzynarodowym m.in. Międzynarodowego Konkursu na Skrzypce Solo im. T. Wrońskiego (2009) oraz Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. G. Ph. Telemanna (2007). Jest laureatką „Paszportu Polityki 2011” w kategorii muzyki poważnej, m.in. „za szczerość i radość muzykowania, za naturalne emocje wyrażane w grze, za umiejętności, jakie pokazała podczas Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego”.
Adam Klocek – wiolonczelista i dyrygent, należy do grona wyróżniających się artystów swej generacji. Od 2006 r. pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej a od roku 2011 dyrektora artystycznego orkiestry Młoda Polska Filharmonia.
Jako laureat konkursów wiolonczelowych m.in. w Poznaniu, Kolonii, Monachium i Nowym Jorku oraz nagród i stypendiów (C.M. von Webera, Interlochen Center for Arts, Europejskiej Unii Radiowo-Telewizyjnej EBU) występuje w liczących się ośrodkach muzycznych. Plany koncertowe ostatnich lat objęły m.in. zaproszenie do udziału w pierwszym wykonaniu pod batutą kompozytora „Concerto grosso” K. Pendereckiego, udział w festiwalu Europalia, inauguracji VIII Forum Lutosławskiego w Filharmonii Narodowej, tournee w USA i Japonii. Za premierowe nagranie „Concerto Grosso” z orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą A. Wita artysta otrzymał nagrodę „Fryderyk 2002”.
Wraz z Leszkiem Możdżerem występował w duecie, określonym przez BBC jako „sensational”, którego płyta została bestsellerem roku 2005. Gra na instrumencie Antonio Stradivariego z roku 1717. Jako adiunkt wykłada w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest autorem muzyki kameralnej, symfonicznej, filmowej.
Magdalena Szczepanowska – skrzypaczka, profesor UMFC im. F. Chopina w Warszawie, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie w klasach prof. Tadeusza Wrońskiego i jego uczniów: Stanisława Kawalli i Magdaleny Rezler. Uczestniczyła czynnie w mistrzowskich kursach interpretacji m.in. w Weimarze, pracując pod kierunkiem Olega Krysy i André Gertlera. Jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych i kameralnych. Koncertuje jako kameralistka różnych formacji w Polsce i zagranicą.
Współpracuje z wiolonczelistą Piotrem Hausenplasem (Duet Ottocorde), pianistami: Edwardem Wolaninem, Grzegorzem Gorczycą i Lechem Napierałą; klawesynistką Bogumiłą Gizbert-Studnicką, a także absolwentem swej klasy skrzypiec – Bartoszem Cajlerem. Przez wiele lat prowadziła kwartet smyczkowy towarzyszący znakomitej sopranistce Stefanii Woytowicz.
Działalność pedagogiczną dzieli między Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, krakowską Akademię Muzyczną i „Miodową”- Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie; prowadzi też zajęcia podczas letnich i zimowych kursów mistrzowskich w Nowym Sączu, Bałoszycach, Kudowie i Kołobrzegu. Jej wychowankowie są laureatami wielu konkursów skrzypcowych i kameralnych. Prowadzi seminaria, wykłady i konsultacje dla nauczycieli szkół muzycznych. Jest członkiem jury wielu konkursów i przesłuchań skrzypcowych i kameralnych, także międzynarodowych. W 1993 roku za szczególne zasługi wyróżniona została Złotą Odznaką FiT. Prowadzi działalność wydawniczą, współpracując z wydawnictwem EUFONIUM. Za swoją działalność dydaktyczną otrzymała m. in. nagrody: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (trzykrotnie), Medal Komisji Edukacji Narodowej i Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” .
W 2013 roku wystąpią także: Grzegorz Palus (akordeonista), Aleksandra Krawczyk (skrzypce), Piotr Hausenplas (wiolonczela), Marcin Korbut (wokalista), Marcin Koziak (fortepian), kwartet smyczkowy „Sine Nomine Ensemble”, oktet wokalny „Oktofonika” oraz uczniowie szkół muzycznych z terenu ziemi bocheńskiej.
Najbliższy koncert w wykonaniu Grzegorza Palusa (akordeon) oraz kwartetu Sine Nomine Ensemble odbędzie się w niedzielę 10 lutego o godz. 16.30. Wstęp jest wolny.