Fundacja Stańczyka i Stowarzyszenie Gmina Bochnia dla Wszystkich zapraszają mieszkańców, przedstawicieli NGO i inne zainteresowane osoby na szkolenie z dostępu do informacji publicznej, które odbędzie się 16 lutego (sobota) w godz. 9.30 – 16.00 w Hotelu COLD przy ul. Storynka 5 w Bochni.
Zachęcamy do uczestnictwa zarówno osoby, które nie mają dużego doświadczenia w temacie dostępu do informacji, jak i osoby chcące poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Nasze podejście zawsze dotyczy perspektywy obywatela, a nie administracji – mówi Małgorzata Fedas, koordynatorka projektu.
Szkolenie jest bezpłatne, organizatorzy zapewniają materiały szkoleniowe, poczęstunek i zwrot kosztów podróży dla osób dojeżdżających na szkolenie spoza Bochni. Uczestnicy szkoleń otrzymają też certyfikaty ukończenia szkolenia.
Szkolenie organizowane jest w ramach projektu „Przyjazny Urząd – dostęp do informacji publicznej w urzędach gmin i miast woj. śląskiego i małopolskiego”, realizowanego przez Fundację wspólnie ze Stowarzyszeniem Bona Fides z Katowic dzięki wsparciu finansowemu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Celem projektu jest m.in. podniesienie świadomości i znajomości prawa w zakresie dostępu do informacji publicznej wśród obywateli naszego regionu.
Program szkoleń przygotowany został m.in. na podstawie wyników przeprowadzonego w pierwszej połowie br. monitoringu dostępu do informacji publicznej na wniosek w urzędach gmin woj. małopolskiego oraz doświadczeń Fundacji Stańczyka, jako organizacji prowadzącej doradztwo dla obywateli i NGO w tym zakresie.
Uczestnicy szkoleń będą mieli okazję zapoznać się z następującymi zagadnieniami:
– czym jest informacja publiczna?
– jakie ma ona znaczenie dla życia każdego i każdej z nas?
– kto musi ją udostępniać?
– jakie są ograniczenia w udostępnianiu informacji?
– kto może wnioskować o informację?
– jakie obowiązują w tej kwestii procedury (na bazie ustawy o dostępie do informacji publicznej)?
– jak przygotowywać wnioski o dostęp do informacji publicznej?
Trenerami są prawnicy i praktycy – na co dzień korzystający ze swoich praw i egzekwujący je:
– Przemysław Żak
Absolwent prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (praca magisterska pt. Polska regulacja dostępu do informacji publicznej. Analiza krytyczna wybranej problematyki). Współpracownik organizacji pozarządowych w zakresie doradztwa z zagadnień prawnych, prowadzenia szkoleń oraz koordynacji projektów. Członek Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich. Członek zarządu Fundacji Stańczyka. Zainteresowania zawodowe: aspekty prawne działalności NGO (w szczególności postępowanie rejestrowe, zapisy statutowe), teoria prawa administracyjnego, postępowanie administracyjne i sądowo-administracyjne, problematyka dostępu do informacji publicznej.
– Anna Rozkuszka
Studentka prawa UJ, zainteresowana prawnymi aspektami działalności strażniczej i NGO, praktycznymi i teoretycznymi aspektami dostępu do informacji publicznej. Brała udział w różnych działaniach z zakresu kontroli obywatelskiej, dzięki którym zdobyła również doświadczenie z zakresu stosowania prawa do informacji. Członkini Zarządu Fundacji Stańczyka.
W celu zapisania się na szkolenie należy, nie później niż do 13 lutego 2013 r., wypełnić formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie: www.stanczyk.org.pl/szkolenie-dostep-do-informacji-publicznej-w-bochni.
Przy zapisach liczy się kolejność zgłoszeń. Każda przyjęta osoba otrzyma potwierdzenie wraz z podaniem dokładnego miejsca szkolenia.