MATURA 2009: dziś język polski

Dziś o godz. 9.00 w całym kraju rozpoczęły się matury. Ponad 1100 uczniów z bocheńskich szkół średnich przystąpiło do egzaminu pisemnego z języka polskiego.

Tegoroczni maturzyści mieli do napisania wypracowanie na temat sytuacji ludzi starszych na wsi na podstawie fragmentu rozmowy Hanki z Bylicą z „Chłopów” Władysława Reymonta lub charakterystykę porównawczą Telimeny i Zosi, bohaterek „Pana Tadeusza”, jeśli wybrali drugi temat. W teście na czytanie ze zrozumieniem musieli zmierzyć z tekstem o hipnozie. Są to pytania egzaminacyjne na poziomie podstawowym, który w tym roku wybrało 93 % abiturientów i trwa on 170 minut.

Pozostałe 7%, które wybrało poziom rozszerzony, miało 180 minut na pisemne porównanie mądrości i wiedzy na podstawie Pieśni XXII i Trenu IX Jana Kochanowskiego oraz przeanalizowanie toposu drogi na podstawie fragmentu powieści „Kamień na kamieniu” Wiesława Myśliwskiego. Test na czytanie ze zrozumieniem odnosił się do tekstu o strajku studentów na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego w listopadzie 1981 r.

Sądząc po opiniach uczniów z bocheńskiego I Liceum Ogólnokształcącego, którzy byli pozytywnie zaskoczeni stopniem trudności egzaminu maturalnego, tematy te były łatwe, nie sprawiające większych trudności, zwłaszcza w porównaniu z pytaniami z „próbnych matur”.

Przed maturzystami kolejne dni zmagań, obowiązkowo muszą przystąpić jeszcze do dwóch egzaminów pisemnych – z wybranego języka obcego nowożytnego oraz z jednego wybranego przedmiotu (lub przedmiotów – maksymalnie trzech). Równolegle do egzaminów pisemnych będą przeprowadzane egzaminy ustne, obligatoryjnie z języka polskiego i języka obcego nowożytnego

Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, uczeń musi zdobyć co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania zarówno w części ustnej, jak i pisemnej z każdego obowiązkowego przedmiotu. Na tych, którym nie uda się uzyskać tego pułapu czeka tzw. „kampania wrześniowa”, czyli poprawki.

W tym roku do matury przystępuje 1134 abiturientów ze wszystkich średnich szkół ponadgimnazjalnych powiatu bocheńskiego, w tym : w I Liceum Ogólnokształcącym – 269 osób, w II Liceum Ogólnokształcącym – 156 osób, w Zespole Szkół Nr 1 – 163 osoby , w Zespole Szkół Nr 2 – 137 osób , w Zespole Szkół Nr 3 – 186 osób, w Zespole Szkół w Dąbrowicy – 75 osób, w Zespole Szkół w Łapanowie – 148 osób.
Jak od lat, geografia cieszy się największą popularnością wśród młodzieży: – Najczęściej wybieranym przedmiotem obowiązkowym była geografia, np. w II LO wybrało ją 55 osób, w Zespole Szkół nr 1 – 101, Zespole Szkół nr 3 – 15, w Zespole Szkół w Dąbrowicy -33 osoby, a w Łapanowie – 114 – informuje Krzysztof Nowak, dyrektor Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki w bocheńskim starostwie powiatowym.

Wkrótce TV sonda wśród uczniów „Starego Ogólniaka” na temat pierwszego dnia matur.