Muzeum im. Stanisława Fischera zaprasza na Czwartkowe Spotkanie Muzealne zorganizowane dla podkreślenia 760. rocznicy lokacji miejskiej Bochni. Prof. dr hab. Bogusław Krasnowolski (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) wygłosi wykład pt. Najważniejsze lokacje miejskie w Małopolsce w XIII i XIV wieku.
Wśród najważniejszych lokacji miejskich w Małopolsce XIII wieku, oprócz nadania prawa magdeburskiego dla Krakowa, należy zaliczyć założenie miasta Bochnia – najwcześniejszego na ziemiach polskich ośrodka górnictwa solnego. Było to expressis verbis potwierdzenie ekonomicznego znaczenia żupy bocheńskiej dla książęcego skarbu. Nie mniej istotny jest także szerszy kontekst geograficzny i chronologiczny owego wydarzenia, pozwalający na stwierdzenie, że w XIII i XIV stuleciu pod względem urbanizacji była Małopolska wyjątkowo dynamicznie rozwijającą się dzielnicą pośród ziem polskich. Procesom miastotwórczym towarzyszył rozwój kultury – znajdujący wyraz w piśmiennictwie, architekturze i sztukach plastycznych – czytamy w zaproszeniu na spotkanie.
Profesor Bogusław Krasnowolski jest wybitnym specjalistą w zakresie analizy układów urbanistycznych tego regionu, między innymi współautorem opracowania Bochnia. Studium historyczno-urbanistyczne (Kraków 1983-1984), zrealizowanego wspólnie ze Zbigniewem Beiersdorfem. Jest też autorem doskonalej dwutomowej publikacji pt. Lokacyjne układy urbanistyczne na obszarze Ziemi Krakowskiej w XIII i XIV wieku (Kraków 2004). Charakteryzuje w niej poszczególne miasta w szerokim kontekście chronologii procesów osadniczych i typologii układów urbanistycznych, w tym także lokacyjny układ urbanistyczny Bochni.
Spotkanie odbędzie się w Sali Portretowej Muzeum 7 marca, początek o godz. 17.30.