Niedawno na terenie Krytej Pływalni w Proszówkach gościła 20-osobowa grupa uczestników kursu prowadzonego przez Instytut Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Krakowskiej. Tematem wiodącym było zapoznanie się grupy inżynierów instalatorów z funkcjonującą już od 7 lat na pływalni instalacją kolektorów słonecznych i pomp ciepła.
Dyrektor pływalni Jarosław Skrzypek oraz wójt gminy Bochnia Jerzy Lysy (współprojektant obiektu) przedstawili uczestnikom przyjęte tutaj rozwiązania techniczne i technologiczne.
W Proszówkach byliśmy prekursorami w rejonie bocheńskim zastosowania energetyki odnawialnej w obiektach użyteczności publicznej. Zamontowaliśmy 106 kolektorów słonecznych firmy Viessman o powierzchni 2,5 m2 każdy oraz 2 pompy ciepła o łącznej mocy 60 kW. Pierwsza z nich bazuje na wstępnie podgrzanej przez kolektor wodzie, dla drugiej źródłem ciepła są… ścieki, których temperatura (o czym mało kto wie) jest w tego typu obiektach znacznie wyższa, niż w innych budynkach użyteczności publicznej – mówi wójt Jerzy Lysy.
Po zwiedzeniu obiektu uczestnicy kursu wysłuchali wykładu dotyczącego praktycznych aspektów wykorzystania odnawialnych źródeł energii, podczas którego Jerzy Lysy zaznaczył ekonomiczne i ekologiczne walory przyjętych rozwiązań. Zebrani dowiedzieli się m.in. że wydatki energetyczne pochłaniają 50% kosztów utrzymania obiektu. Dzięki zastosowaniu kolektorów słonecznych i pomp ciepła gmina oszczędza rocznie ok. 30-40 tys. zł. W sezonie letnim, gdy jest słoneczna pogoda, energia z odnawialnych źródeł w zupełności wystarcza na pokrycie pełnego dziennego zapotrzebowania na ciepło w wysokości 120 kW.
Była to już kolejna wizyta grupy inżynierów i opiekujących się nimi pracowników naukowych. Jesienią wójt Jerzy Lysy i dyrektor Jarosław Skrzypek prezentowali zaprojektowaną i użytkowaną pływalnię grupie pracowników naukowych AGH, pracujących pod kierunkiem prof. Jacka Zimnego. Jak zapowiedziano ta forma współpracy z wyższymi uczelniami będzie wkrótce poszerzona, gdyż władze gminy Bochnia pozytywnie odpowiedziały na propozycję współpracy rektora Politechniki Krakowskiej w takich dziedzinach jak: geodezja, planowanie przestrzenne i architektura (inwentaryzacja i konserwacja zabytków drewnianych) oraz geologii (zabezpieczanie osuwisk).