Wczoraj w Muzeum im. Stanisława Fischera odbyło się spotkanie z prof. dr. hab. Bogusławem Krasnowolskim. Wygłosił on wykład pt. Najważniejsze lokacje miejskie w Małopolsce w XIII i XIV wieku. Wspominał m.in. o Bochni, która świętowała w tym roku 760. rocznicę lokacji miejskiej.
Bogusław Krasnowolski to historyk sztuki, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz wykładowca Wydziału Restauracji i Konserwacji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie. Autor ponad 150 prac naukowych z historii urbanistyki.
Najstarszy plan Bochni pochodzi z 1792 roku. Nakładając inne źródła możemy badać znacznie wcześniej np. średniowieczne mierniki badawcze. Wtedy były takie wymiary jak stopa, sznur czy pręt. Wydaje się, że najstarsze małopolskie układy urbanistyczne, związane z pierwszymi gminami i pierwszymi lokacjami na prawie niemieckim, miały dyspozycje ulicowo–pasmową. Polega ona na tym, że ulica-plac koncentruje funkcje publiczne z prostokątnym lub kwadratowym rynkiem w centrum, jeśli nie zawsze kompozycyjnym, to zawsze ideowym i funkcjonalnym. Tak było m.in. w Bochni. Między kościołem św. Mikołaja, który był dużo mniejszy niż obecnie, a najstarszym szybem solnym – Sutoris, na Rynku znajdowały się kramy. Najprawdopodobniej było ich siedemnaście. Z tego powodu Bolesław Wstydliwy chciał wybudować w Bochni sukiennice – mówił prelegent.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Zgromadziło kilkadziesiąt osób. Po przedstawieniu historii lokacyjnej małopolski zgromadzona publiczność brawami podziękowała profesorowi za ciekawy wykład.
Tomasz Rabjasz