6 marca w Zespole Szkół w Królówce obchodzono szczególny dzień. Cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście, zebrali się, aby wspólnie uczcić pamięć wielkiego poety z Królówki – Kazimierza Brodzińskiego. Świętowali razem z nami przybysze z Łotwy, Walii i Irlandii, którzy odwiedzili nas w ramach wymiany organizowanej w projekcie Comenius.
Uroczystość zainaugurowała Msza Święta celebrowana przez księdza proboszcza parafii pod Wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Królówce – Józefa Janusa. Eucharystię uświetnił występ chóru dziecięcego pod dyrekcją organisty Albina Kiełtyki.
Na zakończenie, w przedsionku kościoła, delegaci Samorządu Uczniowskiego złożyli wieniec kwiatów w barwach narodowych pod tablicą poświęconą Kazimierzowi Brodzińskiemu, aby w ten sposób uczcić jego święto.
Po zakończeniu liturgii wszyscy udali się do szkoły, prowadzeni przez poczet sztandarowy. Na miejscu przewodnicząca szkoły – Patrycja Mączka, zgłosiła raport, a sztandar zajął honorowe miejsce w sali. Następnie dyrektor szkoły – Danuta Duś wygłosiła przemowę, powitała zaproszonych gości i podziękowała wszystkim za przybycie.
Przyszła pora na program artystyczny. Głos zabrali konferansjerzy, którzy poprowadzili uroczystość w dwóch językach – polskim i angielskim, aby zagraniczni goście również mogli uczestniczyć w obchodach. Hasło przewodnie Dnia Patrona brzmiało „A to Polska właśnie”, a program uroczystości poruszał głównie aspekty patriotyczne.
Uczniowie klas IV i V szkoły podstawowej, zatańczyli jeden z polskich tańców narodowych – poloneza. Występ przypadł do gustu szczególnie zagranicznym gościom. Śledzili choreografię z minami pełnymi podziwu dla młodych tancerzy.
W następnej kolejności najmłodsi uczniowie szkoły w Królówce, recytując „Katechizm polskiego dziecka” autorstwa Władysława Bełzy, przypomnieli zebranym, jakimi wartościami w życiu powinien kierować się każdy Polak. Kolejnym tańcem narodowym zaprezentowanym na scenie był krakowiak, wykonany przez klasę Ia i Ib szkoły podstawowej.
Podczas obchodów szkolnego święta nie mogło zabraknąć występu kapeli „Królewianie” pod przewodnictwem Albina Kiełtyki. Kapela zagrała tradycyjne przyśpiewki i piosenki z Królówki i naszego regionu. Pan Albin zaprosił do współpracy gości z zagranicy. Byli bardzo zadowoleni i z wielkim entuzjazmem zgodzili się zagrać z muzykami.
Humorystyczną częścią uroczystości była inscenizacja legendy „O smoku wawelskim”, przygotowana przez Teodozję Wołowczyk i uczniów gimnazjum.
Kolejnym punktem programu było przedstawienie sylwetek Polaków, którzy w sposób szczególny zasłużyli się dla kraju. Można było usłyszeć o Mieszku I, Mikołaju Koperniku, Fryderyku Chopinie, Adamie Mickiewiczu, Janie Matejce, Marii Skłodowskiej-Curie, Józefie Piłsudskim, Lechu Wałęsie, Janie Pawle II i oczywiście o postaci, której poświęcona była uroczystość – Kazimierzu Brodzińskim.
Następnie dyrektor wręczyła nagrody laureatom konkursów organizowanych w szkole w ramach obchodów Dnia Patrona. Konkurs recytatorski już od 5 lat cieszy się dużą popularnością wśród wszystkich szkół gminy Nowy Wiśnicz. Odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych – szkoła podstawowa i gimnazjum.
Pierwsze miejsce w młodszej grupie zajęła uczennica szkoły w Królówce – Sylwia Mus, w starszej kategorii wiekowej zwyciężyła Anna Goc, również ze szkoły w Królówce. Dziewczęta zaprezentowały przygotowane przez siebie utwory dla zebranych gości. Nagrody książkowe, zostały również przyznane w konkursie plastycznym, a wyróżnione prace można podziwiać
na wystawie zorganizowanej w naszej szkole.
Korzystając z okazji, dyrektor placówki wręczyła uczennicom gimnazjum puchary za osiągnięcia sportowe – I miejsce w powiatowych zawodach piłki siatkowej oraz III miejsce w powiatowych zawodach w koszykówce.
Klasy II i III szkoły podstawowej zaprezentowały tańce integracyjne, które dają maluchom radość z przebywania w grupie, a uczniowie I klasy gimnazjum, językiem ciała opowiedzieli nam niezwykłą historię pt „Fantazja”. Choreografia do ich tańca była zainspirowana polskimi i irlandzkimi tańcami narodowymi.
Na zakończenie wystąpiła uczennica z Łotwy. Gość zaskoczył zebranych pięknym głosem. Oczarowani, wysłuchaliśmy dwóch piosenek wykonanych w języku rosyjskim.
W taki właśnie sposób uczczono wielkiego patrona. Część artystyczna zakończyła się, a goście zostali zaproszeni na swojski poczęstunek.
Patrycja Mączka i Anna Goc (uczennice klas III gimnazjum)