Uczestnicy projektu „Opowiem ci o wolnej Polsce” podczas specjalnie zorganizowanego spotkania przedstawili zdobyte wspomnienia z przeszłości, a także własną twórczość literacką.
Spotkanie odbyło się w Zespole Szkół im. Ks. Jana Twardowskiego w Kobylu. Podczas prezentacji uczestnicy projektu opowiedzieli o życiu ludzi w czasie okupacji niemieckiej i o pierwszych dniach wyzwolenia przez Armię Czerwoną w najbliższej okolicy. Przygotowując spotkanie uczniowie biorący udział w projekcie najpierw zbierali informacje odnośnie okupacji w czasie II wojny światowej na okolicznych terenach, a następnie odszukiwali osoby pamiętające tamte czasy. – W Chronowie i Kobylu żyje wielu świadków przeszłości, jednak nie wszyscy chcieli występować przed kamerami i opowiadać nam, o tym co przeżyli – mówili uczestnicy projektu. Poza zebranymi informacjami przedstawili też własne opowiadane pt.„Młocka cepami”, a także fragmenty z pamiętnika żołnierza AK.
Dzięki informacjom uzyskanym od świadków, którzy chętnie współpracowali z młodzieżą, udało im się poznać proces budowy i wykorzystanie okopów, dowiedzieć o obozie pracy istniejącym w Kobylu, o życiu mieszkańców w tamtych czasach.
Uczestnicy spotkania poza prezentacją przygotowaną przez młodych detektywów historii mieli okazje obejrzeć wystawę pt. „Chronów i Kobyle w czasie II wojny światowej”. Zostały na niej pokazane nie tylko fotografie, ale również fragmenty wywiadów, życiorysy świadków, dokumenty oraz literatura mówiące o czasach okupacji.
– Jesteśmy zadowoleni, że podjęliśmy się realizacjo projektu „Opowiem ci o wolnej Polsce”. Dzięki temu dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy z przeszłości naszego rejonu. Nie jest to historia opisana w naszych książkach, często ciężko zrozumiała i mało ciekawa, lecz jest to historia żywa, codzienna, pełna strachu o własne życie, historia ludzi, którzy ją stworzyli – powiedzieli uczestnicy projektu.
W spotkaniu wzięli udział świadkowie historii: Stanisław Klupa, Jerzy Ludwikowski, niestety nie mogła przybyć Janina Porwosz, która również sięgając wspomnieniami do czasów okupacji pomagała zebrać materiały uczniom. Wśród obecnych znaleźli się również Stanisław Gaworczyk – burmistrz Nowego Wiśnicza, Stanisław Siadek – wizytator, przedstawiciele samorządu wiśnickiego, dyrekcja oraz uczniowie gimnazjum.
Pod opieką Anny Osiki nad projektem pracowali uczniowie: Magdalena Kaczmarczyk, Wioleta Wąs, Marzena Wąs, Małgorzata Tobiasz, Ewelina Cholewa i Izabela Łysyk.
Projekt został zorganizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Muzeum Powstania Warszawskiego i Instytut Pamięci Narodowej.