W bibliotece o wolontariacie: „Volo – znaczy chcieć”

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza siódme spotkanie z cyklu „Bochniacy z pasją” zatytułowane „Volo – znaczy chcieć”, podczas którego Grażyna Dyduła opowie o pracy wolontariusza.

Spotkanie odbędzie się 9 kwietnia 2013 r. o godz. 18.00 w sali klubu Biblioteki, ul. Mickiewicza 5.

Grażyna Dyduła urodziła się w 1978 r. w Bochni. Jest absolwentką Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu, kierunku tkactwo artystyczne, oraz Policealnej Szkoły Służb Społecznych i Medycznych w Bochni, specjalności opiekun medyczny. Pracowała jako opiekun medyczny w kraju i za granicą (Niemcy i Szwajcaria). Podjęła roczny wolontariat we wspólnocie ekumenicznej w Taizé we Francji a następnie roczny wolontariat misyjny w Malawi z ramienia Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu” z Krakowa.

Zachęcała do podejmowania pracy wolontariusza. Biorąc udział w projekcie: „Wolontariat przeciw patologii” propagowała różne formy wolontariatu wśród młodzieży krakowskich szkół. Podczas projektu edukacyjnego prowadziła zajęcia plastyczne i pracowała w przedszkolu w Malawi (Afryka). Przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Krakowie realizowała projekt „Gra Miejska – bliżej NGO’s”, w której brały udział wybrane organizacje pozarządowe oraz uczniowie szkół gimnazjalnych z Małopolski.

Interesuje się kulturą i sztuką, sama również tworzy wykorzystując swoje zdolności plastyczne. Brała udział w licznych wystawach i wernisażach – jest autorką „jednego” gobelinu (pracy dyplomowej) „Łąki umajone”. Skończyła miesięczny kurs teatru w Centrum Kulturalnym Henri Matisse’a w Vence (Francja). O sobie mówi, że jest wędrowniczką – pielgrzymem, ceniącym przyrodę, ciszę, spotkania z ludźmi, prostotę i zwyczajność.

Wolontariat jako dobrowolna, bezpłatna praca na rzecz innych znana jest od wieków. Motywacje do jej podjęcia bywają różne tak jak korzyści, oczywiście niematerialne, z tej pracy płynące. Grażyna Dyduła jako wolontariuszka pracowała m.in. we Francji i Malawi (Afryka), podczas spotkania podzieli się ze słuchaczami wspomnieniami i refleksją o pracy wolontariusza.