Coraz więcej osób korzysta z pomocy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bochni. Placówka, wychodząc naprzeciw sytuacji, uruchomiła tzw. zespoły interdyscyplinarne.
Są to gremia, w skład których wchodzą pracownicy PCPR, terapeuci, psychologowie, policjanci, przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej pedagodzy szkolni czy kuratorzy sądowi. Jak mówi Elżbieta Paczyńska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bochni, potrzeby są ogromne, bo na ogół nie wystarczy rozmowa z pracownikiem PCPR. – Do tej pory wyglądało to tak, że do każdej instytucji osoba zainteresowana zwracała się oddzielnie. W tej chwili na wniosek strony, ewentualnie którejkolwiek instytucji, do której trafia osoba potrzebująca wsparcia, zwoływany jest zespół fachowców – mówi Elżbieta Paczyńska.
Podejmują oni działania, mające przełamać równocześnie jak najszerszą ilość problemów. – Na ogół są to rodziny wieloproblemowe. Rzadko jest tak, że ktoś zwraca się do nas tylko z jednym problemem. Jeśli jest przemoc w rodzinie, potrzeba mieszkania, wsparcia, opieki policji, pomocy terapeutów, często współpracy ze szkołą, z ośrodkiem zdrowia – dodaje szefowa PCPR.
Powiat bocheński prowadzi kampanię przeciwko przemocy od 2003 r. PCPR w Bochni prowadzi również program korekcyjny dla sprawców przemocy domowej, osadzonych w zakładzie karnym w Nowym Wiśniczu.