Radni PiS proponują Bocheńską Kartę „Rodzina+”

Bocheńscy radni PiS chcą, żeby miasto wspierało rodziny. Zaproponowali program Bocheńska Karta „Rodzina+”. Ma on pomóc w dostępie do kina, basenu, komunikacji miejskiej i innych dóbr osobom które ze względów materialnych z nich nie korzystają.

Jak wynika z analiz opracowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bochni wśród blisko 8 tys. rodzin jest niemal 5 tys. małżeństw oraz ok. 1500 matek i ojców samotnie wychowujących dzieci – podają radni klubu PiS. Nie jest znana aktualna struktura tych rodzin, wiadomo, że ok. 350 z nich wspieranych jest w różny sposób przez MOPS. Wśród głównych powodów przyznania przez MOPS pomocy, ok. 55 % przyczyn ma swoje źródła o charakterze ekonomicznym (ubóstwo, bezrobocie, długotrwała choroba lub kalectwo) – czytamy w projekcie programu Bocheńska Karta „Rodzina+”.

Zgodnie z założeniem klubu radnych PiS, Bocheńskiej Karty RODZINA miałaby stanowić uzupełnienie przyjętego w lutym Gminnego Programu Wspierania Rodziny na lata 2013-2016. O kartę mógłby wystąpić każdy, niezależnie od dochodów. Najwięcej profitów miałyby rodziny o liczbie dzieci większej niż jedno. Przy rodzinie, która liczy czwórkę dzieci, korzyści mogą sięgać nawet kwot 200 zł miesięcznie, co w skali roku nie jest już taką niezauważalną kwotą – szacuje radny Jan Balicki.

Jego zdaniem jest wiele możliwości wsparcia rodzin, nie wymagających dodatkowych nakładów z kieszeni podatnika. Czy w kinie jest 10 osób, 20 czy 60, praktycznie koszty stałe są takie same. Chcemy stworzyć poprzez Kartę dostęp dla głównie dzieci, ale również rodziców, żeby za znacznie niższe kwoty niż to jest w tej chwili mogli skorzystać z tych dóbr. Na podobnej zasadzie można mówić o basenie, środkach komunikacji miejskiej. To jest pierwsze źródło, praktycznie nie wymagające dodatkowych nakładów – mówi Jan Balicki.

Drugim źródłem finansowania programu byłaby pula pieniędzy z budżetu miasta, a kolejnym – środki od sponsorów. Ci ostatni mogliby liczyć w zamian na reklamę.

Liczymy na to, że – tak jak w innych miastach – włączą się w ten program właściciele sklepów, centra handlowe, firmy usługowe, apteki, szkoły językowe, każdy podmiot który ma charakter działalności gospodarczej, oczywiście w swoim zakresie. Zachętą dla tych podmiotów byłoby to, że nazwa firmy byłaby umieszczona na stronie www miasta, te firmy byłyby wymieniane w różnego typu materiałach odwołujących się do tego typu działań – dodaje radny. Firmy wspierające program mogłyby posługiwać się też jego znakami graficznymi.

Program adresowany jest do każdej rodziny wychowującej dzieci w wieku szkolnym lub uczących się do 24 roku życia, w której rodzice (rodzic lub opiekun prawny) są zameldowani na terenie Bochni. Liczba Ilość osób, które mogą skorzystać z wprowadzenia BKR może być znaczna, niewspółmiernie duża do przeznaczonych środków finansowych. Dokładne określenie tej liczby nie jest możliwe, gdyż brak jest wiedzy na temat aktualnej struktury bocheńskich rodzin, a nawet ich liczby (podane na wstępie dane odnoszą się do 2002 roku – brak jest bowiem aktualnych dokładnych informacji mimo, że w 2011 roku przeprowadzono spis powszechny) – czytamy w projekcie programu.

Radni klubu Prawa i Sprawiedliwości złożyli projekt uchwały na ręce przewodniczącego rady. Teraz ma on trafić pod obrady komisji problemowych. Bocheńska Karta „Rodzina+” miałaby wejść w życie od nowego roku.

Program Bocheńska Karta „Rodzina+” został przygotowany nie tylko od strony merytorycznej, ale również wizerunkowej. Młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w ramach zajęć przygotowała kilka projektów graficznych, które w czasie konferencji prasowej były wyświetlane za pomocą tabletu.