Ponad sto zgłoszeń wpłynęło na VI Festiwal Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”, który odbędzie się 21-23 maja w Hali Widowiskowo – Sportowej.
Teraz komisja pod przewodnictwem Marka Piekarczyka wybierze wykonawców, którzy wezmą udział w przesłuchaniach konkursowych. Uczestnicy wystąpią w trzech kategoriach – integracyjne duety, soliści oraz zespoły muzyczne i szkolne chóry.
Zgłoszenia były przyjmowane przez blisko dwa miesiące. Procedura nie była skomplikowana, wystarczyło przesłać dowolne nagranie, wykonane nawet telefonem komórkowym. Jakość nie miała znaczenia, liczył się pomysł muzyczny i interpretacja utworu. Już dziś można powiedzieć, że poziom festiwalu będzie w tym roku bardzo wysoki. Zainteresowanie jest coraz większe. Mamy zgłoszenia z całej Polski, od Szczecina, poprzez Jarocin, Lublin, Mielec i Zamość. Będą też uczniowie z niemieckich szkół specjalnych. Porównując pierwsze lata z chwilą obecną, można śmiało powiedzieć, że festiwal to trafione wydarzenie muzyczne, które zmierza w bardzo dobrym kierunku – mówi dyrektor Ośrodka Teresa Jaszczyńska.
Osoby, które zostaną zakwalifikowane do kategorii „integracyjne duety” będą miały dodatkowo możliwość uczestnictwa w warsztatach prowadzonych przez znakomitych polskich artystów. Nazwiska mówią same za siebie: Adrianna Biedrzyńska, Ania Rusowicz, Artur Barciś, Dorota Osińska, Marek Jackowski i Marek Piekarczyk. Zajęcia będą odbywały się w pomieszczeniach Ośrodka. Warsztaty to ostatni, dwudniowy etap przygotowania do występów przed komisją festiwalową i publicznością. Uczniowie niepełnosprawni oraz ich zdrowi rówieśnicy, dobrani w pary na podstawie przesłanych nagrań będą opracowywać wspólne wykonanie wybranych przez siebie piosenek. Ta kategoria najbardziej obrazuje przesłanie festiwalu. To nauka nie tylko muzyki, ale zrozumienia i tolerancji – wyjaśnia wicedyrektor Jerzy Turek.
A trzeba przyznać, że przygotowane podczas warsztatów interpretacje piosenek zachwycają widownię, która co roku jest liczniejsza.
Tym razem część festiwalowa, z udziałem publiczności, została zaplanowana na 23 maja. Odbędzie się w Hali Widowiskowo – Sportowej. Podczas uroczystego rozpoczęcia piosenki dedykowane dzieciom zaśpiewa Dorota Osińska. Później uczestnicy w ramach przesłuchań konkursowych zaprezentują własne aranżacje utworów muzycznych. O godzinie 17.00 rozpocznie się Festiwalowa Gala Laureatów. Wypełni ją koncert wyróżnionych uczestników, recital Artura Barcisia oraz koncert finalistów programu TVP2 „The Voice of Poland”, których zaprosił Marek Piekarczyk. Wystąpi Dorota Osińska z zespołem oraz Magdalena Bałdych, Barbara Janyga, Kinga Kutrzuba, Jakub Hutek i Juliusz Kamil.
Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli: Krystyna Szumilas – Minister Edukacji Narodowej, Jarosław Duda – Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, dr Werner Köhler – Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec oraz Jacek Pająk – Starosta Bocheński.
Organizatorem jest Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bochni oraz działające przy tej placówce Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Projekt dofinansowany jest ze środków Powiatu Bocheńskiego i Miasta Bochni. W organizację w znacznej mierze włączyli się lokalni przedsiębiorcy. Szczegółowa lista sponsorów znajduje się na stronie www. festiwal.bochnia.pl.
Portal mojaBochnia.pl sprawuje patronat medialny nad tym wydarzeniem.