Muzealia: Chińskie żywioły – program

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza na Muzealia. Jest to cykliczna impreza organizowana w związku z Międzynarodowym Dniem Muzeów. Muzealia w Bochni odbędą się w najbliższy weekend, 25 i 26 maja.

Międzynarodowy Dzień Muzeów
MUZEALIA 2013 w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni
Chińskie żywioły 25 i 26 maja 2013
Rynek 20

25 maja (sobota)

14.00 – 15.30 Warsztaty estampażu prowadzą artyści plastycy Stanisław Tworzydło i Anna Włodarczyk (Warszawa).

15.15 – 16.00 Baśnie chińskie czyta krakowska aktorka Martyna Krzysztofik.

16.00 Stanisław Tworzydło, To były inne Chiny. Prezentacja multimedialna.

17.30 Otwarcie wystawy: Papier, tusz, laka, jedwab, glina – pięć żywiołów sztuki chińskiej.
Anna Włodarczyk (Warszawa), Zaproszenie na czarkę chińskiej herbaty.

26 maja (niedziela)

11.00 Stanisław Tworzydło, Moje kontakty z Kościołem Katolickim w Chinach. Spotkanie z udziałem Franciszki Wang (Chinka – siostra ze Zgromadzenia Ducha Świętego Pocieszyciela w diecezji Handan, obecnie studiuje w Krakowie).

14.00 – 16.00 Warsztaty chińskiej kaligrafii.

16.00 Krystyna Pacuła, Anna Staniszewska (Gimnazjum Nr 1 w Bochni), Bocheński Klub Pickwicka w Chinach.

16.30 Jakub Florek, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego, tegoroczny zwycięzca konkursu wiedzy o Chinach, zorganizowanego przez Instytut Konfucjusza w Krakowie.

17.00 Andrzej Pacuła, Chińskie, czyli poszukiwane i dobre. Towary z Chin w PRL-u.

17.30 Sun Zhongli (Instytut Konfucjusza w Krakowie), Polak, Chińczyk – dwa bratanki? O podobieństwach przysłów polsko-chińskich.

18.00 Natalia Ożegalska-Łukasik (Instytut Konfucjusza w Krakowie), Barbarzyńca w Państwie Środka. Zasady grzeczności, chiński savoir-vivre.

18.30 dr Joanna Wardęga (Instytut Konfucjusza w Krakowie), Przemiany społeczeństwa chińskiego.

Informacja:

W 2013 roku obchodzi swoje 80. urodziny Stanisław Tworzydło – artysta plastyk, jeden z pierwszych i najważniejszych ofiarodawców w dziejach bocheńskiego Muzeum. Nasze cenne zbiory kultur pozaeuropejskich zawdzięczają mu wiele. W 1958 r. przekazał Stanisławowi Fischerowi – swojemu wychowawcy, a później założycielowi Muzeum w Bochni – piękną kolekcję sztuki chińskiej. Tworzą ją m. in. wyroby porcelanowe z Cingteczen oraz okolic Kantonu, wachlarze, buciki damskie, pałeczki do ryżu, wzory haftów, wycinanki, wspaniałe barwne drzeworyty, marionetki teatru cieni, rzeźby.

Urodzony w Połomiu Wielkim w powiecie bocheńskim, absolwent Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Nowym Wiśniczu, Centralnej Akademii Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej w Pekinie. Choć mieszka obecnie w Warszawie, gdzie ma swoją pracownię i prywatną szkołę sztuki dekoracyjnej, nadal utrzymuje ścisłe, żywe i serdeczne związki z Muzeum. Świadczą o tym choćby jego dary z 1991 i 1997 r.

Mając na względzie jubileusz Stanisława Tworzydły, postanowiliśmy tegoroczne Muzealia poświęcić tematyce chińskiej. Dziś często słyszy się mało pochlebne opinie o niezliczonych wyrobach napływających do nas masowo z Chin. Jednak należy pamiętać, że tamtejsza kultura obejmuje kilka tysięcy lat i dostarczyła światu wielu wspaniałych narzędzi, jak choćby tusz, atrament, papier, które obok przenikliwej myśli chińskich mędrców i ich znajomości natury człowieka, stały się trwałym dorobkiem dziedzictwa ludzkości.