Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego z kolejnym sukcesem

W czwartek dobiegła końca I edycja projektu „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku. Dramatyczne losy Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943–1944”, organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie.

W konkursie tym udział brało sześcioro uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni z klasy 1e, wraz z opiekunem mgr. Jerzym Pączkiem. Przygotowane przez uczniów prace multimedialne zostały wyłonione spośród wielu innych i zakwalifikowały się do finału konkursu. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego mieli okazję uczestniczyć w uroczystym wręczeniu nagród laureatom i finalistom, podczas sesji podsumowującej projekt, 13 czerwca 2013 roku, o godz. 11.00, które odbyło się w Parafii Miłosierdzia Bożego w Skawinie.

O godzinie 11.00 rozpoczął się wykład pt. „Polacy i Ukraińcy wobec akcji ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej – tendencje, problemy, przeszkody w ujawnianiu prawdy i upamiętnianiu miejsc pochówku ofiar zbrodni”. Uczniowie poznać różne aspekty i postawy dwóch narodów wobec tej zbrodni. Prowadzący w jasny i ciekawy sposób wytłumaczył nam jak postrzegana jest „rzeź wołyńska” przez historyków z Polski i Ukrainy. Na koniec sformułowano wniosek, iż naszą powinnością jest pamięć o tej tragedii.

Po wykładzie była możliwość obejrzeć prezentację trzech najciekawszych prac uczniowskich w postaci filmów dokumentalnych. W każdym z nich poruszane były najważniejsze ujęcia tego wydarzenia. Uczestnicy posłuchali wspomnień świadków, zobaczyli autentyczne zdjęcia z tamtego okresu i obejrzeli nagrania z ich wizyty na Ukrainie.
Następnie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu. Grupom uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego udało się zdobyć IV ( Marlena Łysek, Krzysztof Pająk, Matusz Filipek) i II ( Milena Muśko, Ola Lisak, Michał Stompór)miejsce w kategorii prac multimedialnych.

Na koniec spotkania wszyscy obejrzeli występ artystyczny lwowiaka Wojciecha Habeli, który wprawiając w dobry nastrój zaśpiewał kilka lwowskich piosenek i wyrecytował parę, wprawiających w zadumę wierszy. Zadowoleni i usatysfakcjonowani nagrodami uczniowie powrócili do domu, deklarując swój udział w kolejnych edycjach konkursu.