Nowe kierunki studiów i specjalizacje, a także studia magisterskie i praktyki zagraniczne – to wszystko może stać się faktem w Bochni dzięki konsolidacji Wyższej Szkoły Ekonomicznej z Wyższą Szkołą Ekonomii, Turystyki i Nauk Społecznych w Kielcach.
Wyższa Szkoła Ekonomiczna działa w Bochni od 2000 r. Obecnie w uczelni kształci się ok. 220 osób na kierunku finanse i rachunkowość (dzielącym się na dwie specjalności: rachunkowość oraz finanse publiczne). Wśród wykładowców są doświadczeni pracownicy dydaktyczni kilku krakowskich uczelni: Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego, Politechniki Krakowskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej. Uczelnia ma bogaty księgozbiór liczący ponad 6 tys. tytułów, wśród których są nowości atrakcyjne dla studentów nie tylko z Bocheńszczyzny, ale i z Krakowa.
W obliczu niżu demograficznego WSE szuka sposobów, aby zaoferować młodzieży nowe kierunki. Stąd powstał pomysł współpracy z drugą szkołą wyższą. Spośród wielu władze bocheńskiej almae matris wybrały Wyższą Szkołę Ekonomii, Turystyki i Nauk Społecznych w Kielcach. Jak już dzisiaj informuje baner przed bocheńską szkołą wyższą, konsolidacja obu uczelni oznacza nowe możliwości dla studentów.
W przyszłości może być u nas drugi stopień, czyli studia magisterskie, mogą być też inne kierunki, np. pedagogiczne, związane ze służbą zdrowia, praktyki zagraniczne, różnego rodzaju studia podyplomowe, szkolenia, kursy – wylicza Jerzy Wojnar, kanclerz Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Bochni.
Na pytanie, dlaczego wybrano właśnie Wyższą Szkołę Ekonomii, Turystyki i Nauk Społecznych w Kielcach, Jerzy Wojnar odpowiada: Naszym zdaniem ta uczelnia ma większy wachlarz innych kierunków, innych specjalności niż inne uczelnie, które chciałyby z nami współpracować.
Wyższa Szkoła Ekonomii, Turystyki i Nauk Społecznych w Kielcach została utworzona w 2001 r. Prowadzi 3-letnie studia I-go stopnia (licencjackie), 3,5-letnie studia inżynierskie oraz studia II-go stopnia (magisterskie). Oferuje kształcenie na następujących kierunkach:
Pedagogika – studia pierwszego i drugiego stopnia w specjalnościach:
– logopedia,
– resocjalizacja,
– resocjalizacja z pracą sądową,
– edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z językiem angielskim (specjalność nauczycielska),
– edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z terapią pedagogiczną (specjalność nauczycielska),
– pedagogika opiekuńczo – wychowawcza z terapią pedagogiczną
– edukacja dla bezpieczeństwa (tylko studia II-go stopnia),
– coaching (tylko studia II-go stopnia).
Ekonomia – studia pierwszego i drugiego stopnia w specjalnościach:
– hotelarstwo i turystyka,
– ekonomika i organizacja przedsiębiorstw,
– agroekonomia (tylko studia II-go stopnia),
– ekonomika rynku turystycznego (tylko na studiach II stopnia),
– gospodarka i obrót nieruchomościami (tylko na studiach II stopnia),
– ekonomika usług sanatoryjnych (tylko studia II-go stopnia),
– ekonomika rynku energetycznego (tylko studia II-go stopnia)
– gospodarka i planowanie przestrzenne (tylko studia II-go stopnia).
Gospodarka przestrzenna – studia inżynierskie pierwszego stopnia w specjalnościach:
– gospodarowanie i obrót nieruchomościami,
– planowanie i inżynieria przestrzenna.
Zdrowie publiczne – studia pierwszego stopnia w specjalnościach:
– zarządzanie w ochronie zdrowia,
– spa@wellness (odnowa biologiczna) z kosmetologią,
– ochrona zdrowia pracujących.
Efekty konsolidacji obu uczelni nie będą odczuwalne dla studentów już w najbliższym roku akademickim. Najpewniej jednak w najbliższych kilku latach w Bochni pojawią się możliwości studiowania niektórych spośród powyższych kierunków.