Uszwica przestanie zagrażać lipnickiemu kościołowi?

Wszystko wskazuje na to, ze jest coraz bliżej regulacji Uszwicy w powiecie bocheńskim i brzeskim. Spokojna na co dzień rzeka już nieraz pokazała swoje groźne oblicze. Ostatnio w czerwcu w ciągu półtorej godziny jej poziom wzrósł z 70 centymetrów do blisko 5 metrów.

Aby zabezpieczyć okoliczne tereny przez występowaniem Uszwicy z brzegów (m.in. Brzesko oraz Jadowniki) powstał pomysł wybudowania trzech zbiorników retencyjnych. Trzy tzw. suche zbiorniki mają powstać w Lipnicy Górnej, Gosprzydowej oraz Okocimiu.

Zbiornik nie jest ukierunkowany tylko i włącznie na ochronę Lipnicy. Nie jest na pewno ukierunkowany na ochronę kościoła czy poszczególnych zabudowań, natomiast cały system ma działać w kontekście funkcjonowania trzech zbiorników, czyli obniżenie poziomu Uszwicy w dalszym je biegu. W przypadku Lipnicy chodzi o wychwycenie wody, jaka miała miejsce niedawno: półtoragodzinny opad, nagle stan Uszwicy w okolicy Brzeska wzrósł z 70 cm do prawie 5 m. To jest właśnie moment, kiedy ta woda w pierwszej fazie musi zostać złapana, ale później musi być systematycznie wypuszczana. Tak więc ta fala też może iść większa – mówi Tomasz Gromala, wójt gminy Lipnica Murowana.

Do programu Górna Wisła zgłosiliśmy potrzebę opracowania osobnego sposobu zagospodarowania terenu wokół kościoła, czyli jakiegoś indywidualnego rozwiązania w postaci chociażby przesunięcia wejścia Potoku Górzańskiego do Uszwicy, które jest zaraz obok kościoła św. Leonarda, czy też wybudowania pewnego muru oporowego od mostu na drodze wojewódzkiej w kierunku Lipnicy Dolnej. Te działania wspólnie ze zbiornikiem retencyjnym miałyby zabezpieczać kościół – dodaje wójt Lipnicy Murowanej.

Pierwszym etapem inwestycji jest wykonanie dokumentacji projektowej zbiorników retencyjnych, w dalszej kolejności ma być przeprowadzona regulacja Uszwicy.