Rok 2009 został przez Unię Niewidomych ogłoszony rokiem Braille’a. Bocheńska biblioteka pragnąc zaakcentować dwusetną rocznicę jego śmierci organizując wystawę zarówno o twórcy alfabetu oraz urządzeniach pomagających niewidomym.
Wystawa zostanie otwarta w Dziale Zbirów Audiowizualnych. Będzie ona dotyczyła nie tylko życia i działalności Braille’a ale także rozwoju i bogactw form pomocy osobom niewidomym i słabowidzącym.
Wśród eksponatów, które będzie można obejrzeć w bocheńskiej bibliotece znajdą się sprzęty, które pomagają osobom niewidzącym i słabowidzącym w codziennym życiu, edukacji. Będą to m.in. maszyna do pisania, dłutko Braille’a, książki wydane pismem Braille’a, mapy dotykowe, zegary, termometr, modele anatomiczne, karty do gry. Nie zabraknie tez przedmiotów, które sprawdzają się w organizacji życia codziennego. Drukarka brajlowska, aparat fotograficzny, globus, mówiący notes, powiększalnik, skaner, mówiący ciśnieniomierz, czujnik poziomu cieczy, mówiąca waga łazienkowa i kuchenna – to wszystko zostanie pokazane w bibliotece.
Jako, że cała wystawa jest zainspirowana rokiem Braille’a znajdzie się na niej również wiele ciekawostek związanych z pojawiającym się na jego temat wątkiem w literaturze, filmie czy teatrze. Dla uczniów istnieje również możliwość szerszego poznania życia i wynalazku Braille’a. – Lekcja biblioteczna w formie prezentacji multimedialnej zawiera zagadnienia związane z osobą i wynalazkiem Braille`a oraz współczesną kontynuacją osiągnięć, których był inspiratorem – informuje Dorota Rzepka.
Wystawie będzie towarzyszyła ekspozycja twórczości plastycznej Katarzyny Jakimczuk – osoby słabowidzącej, oraz prac ceramicznych dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.
Wystawę będzie można oglądać w Dziale Zbiorów Audiowizualnych w godzinach jego pracy do 16 czerwca 2009 r.
Louis Braille – urodził się stycznia 1809 roku w Coupvray, zmarł 6 stycznia 1852 r. w Paryżu. Twórca alfabetu dla niewidomych sam od 30go roku życia nie widział. Jako małe dziecko uszkodził oko bawiąc się w warsztacie ojca. W wyniku zakażenia, które przeniosło się również na drugie oko jako 3-latek był już niewidomy. 7 lat później młody Braille otrzymał stypendium w szkole dla niewidomych, która znajdowała się w Paryżu. Pismo, które stworzył Braille powstało w oparciu o system korespondencji, którym posługiwała się francuska armia. Polegał on na przekazywaniu rozkazów bez słów w ciemności. Dowiedział się o nim od emerytowanego kapitana Charlesa Barbiera de la Serre, który odwiedził szkołę Braille’a. Stworzył on system opierający sie na 6 wypukłych punktach, z czasem rozszerzył zapis alfabetyczny na matematyczny i nutowy.