W najbliższy czwartek w bocheńskim muzeum zostanie otwarta wystawa zatytułowana „Synagoga sidur tefila”. Wernisaż rozpocznie się o godz. 17.30.
Sześćdziesiąt pięć lat temu, 2 i 3 września 1943 roku, okupacyjne władze niemieckie zlikwidowały getto bocheńskie. To stwierdzenie zawiera w sobie wiele tysięcy tragedii, które dotknęły żydowskich mieszkańców naszego miasta i okolic. Chcąc uczcić ich pamięć, bocheńskie Muzeum im. Stanisława Fischera przygotowało wystawę, która ilustruje modlitewny aspekt życia żydowskiej społeczności dawnej Bochni.
Ekspozycja składa się z trzech części. W pierwszej zobaczyć można zdjęcia i plany bocheńskich domów modlitwy, dokumenty z nimi związane, teksty modlitw odmawianych w synagodze. Druga część wystawy ma oddawać wygląd domu modlitwy, poprzez obrazy ilustrujące modlitwę synagogalną, wnętrze synagog, wystrój tego wnętrza, sprzęty, które są niezbędne w sali modlitw, modlitewniki Kol-bo. Część trzecia prezentuje to, co jest charakterystyczne dla modlącego się człowieka: teksty błogosławieństw i modlitw, tefilin., tałes, sidur i machzor, modlitewnik dla kobiet, mezuzot, obiekty związane z szabatem, jak świeczniki, serwetka na chałę, balsaminka oraz dzieła sztuki pokazujące modlitwę pojedynczych osób.
Na wystawę, oprócz obiektów będących własnością Muzeum w Bochni, złożyły się eksponaty pochodzące z Archiwum Państwowego w Krakowie. Oddział w Bochni, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Oddział Stara Synagoga w Krakowie, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum – Zamku w Łańcucie, Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Wszystkim tym instytucjom składamy serdeczne podziękowanie za użyczenie swoich zbiorów, które pozwoliły na przybliżenie świata modlitwy żydowskiej.
Wystawa potrwa do 2 listopada.