Międzynarodowy Memoriał Szachowy w Mieście Soli

W związku ze zbliżającą się setną rocznicą urodzin Edwarda Arłamowskiego, szachisty z Bochni, zostanie zorganizowany Memoriał Szachowy. Poza Pucharem Burmistrza zawodnicy powalczą również o nagrody pieniężne.

Międzynarodowy turniej szachowy jest organizowany z okazji setnej rocznicy urodzin Edwarda Arłamowskiego, wybitnego szachisty rodem z Bochni. Odbędzie się on w ramach Dni Bochni.

Turniej zostanie rozegrany w ciągu dwóch dni (20-21 czerwca). Na pierwszy dzień zmagań szachistów przewidziane jest 7 rund, a na drugi 4. Miejscem rywalizacji będzie Miejski Dom Kultury. Rozgrywki zostaną rozegrane systemem szwajcarskim na dystansie 11 rund. Czas gry na rozegranie jednej partii wynosi 60 min (dwa razy po 30 min). – Cieszy się on bardzo dużą popularnością, w ubiegłym roku ok. 80 osób wzięło w nim udział. Cała nasza sala zapełnia się wtedy stolikami do gry. Poziom tych zawodów jest wysoki – powiedziała Luiza Sawicka Hofstede.

Wszyscy chętni muszą zgłosić swoje uczestnictwo do 15.06 w sekretariacie Miejskiego Domu Kultury lub do Edwarda Dorocińskiego (014) 611-81-45. Warunkiem uczestnictwa jest opłacenie wpisowego w wysokości 20 zł dla seniora, 10 zł dla juniora. Członkowie sekcji szachowej MDK Bochnia i mieszkańcy Miasta Bochnia są zwolnieni z opłat.

Dla najlepszych zawodników przewidziane są nagrody pieniężne, a najlepszy zawodnik z Bochni sięgnie po Puchar Burmistrza.

Organizatorami memoriału są Bank PKO BP oddz. w Bochni, Urząd Miejski w Bochni, Miejski Dom Kultury, Stowarzyszenie Kotłownia oraz sekcja szachowa przy MDK Bochnia.

null

Edward Arłamowski (ur. 26 sierpnia 1909 roku w Bochni, zmarł 24 kwietnia 1979). W 1945 uzyskał on tytuł doktora praw po skończonych studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim. W okresie międzywojennym zaliczano go do najmocniejszych szachistów krakowskich, a po wojnie – do krajowych. W finale Mistrzostw Polski pierwszy raz wystąpił w 1948 roku. Do 1954 roku zdobył 3 medale: srebrny i dwa brązowe. Tytuł mistrza zdobył w 1945 roku zwyciężając w międzynarodowym turnieju w Katowicach. W latach trzydziestych zajmował się kompozycją szachową. Skomponował ok. 190 zadań, a za 23 z nich zdobył nagrody i wyróżnienia. Na łamach „Polski zachodniej” i „Dziennika Bydgoskiego” propagował szachy. Należał do niego jeden z największych księgozbiorów o tematyce szachowej w Polsce, który po jego śmierci został przekazany Bibliotece Jagiellońskiej.