Targowisko zaprasza na średniowieczny targ

W niedzielę w Targowisku w gm. Kłaj odbędzie się Targowisko Rzemiosła. Wydarzenie nawiązuje do handlowej tradycji tego miejsca, oddzielonej od Bocheńszczyzny rzeką Rabą. Sięga ona 850 lat wstecz.

TARGOWISKO RZEMIOSŁA

Miejsce targu: boisko przy ulicy Ostrej, Targowisko, gmina Kłaj.

Wyroby rzemiosła oraz produkty spożywcze będą dostępne odpłatnie.

Za wejście na teren Targowiska Rzemiosła będzie pobierane MYTO w kwocie 1 zł

Historia miejsca:

Targowisko – wieś położona na głównym trakcie drogowym z zachodu na Ruś, notowanym już w X w. Z terenów dzisiejszej Ukrainy pędzono nim wołu, używane do prac polowych w Polsce, Niemczech i Niderlandach.

Szlak ze Śląska przez Kraków – Wieliczkę – Targowisko – Chełm – Bochnię i dalej na wschód nazwany w Kodeksie Dyplomatycznym Małopolski z 1420 roku „wielką drogą publiczną” – przetrwał do dziś. Obecnie Targowisko dosłownie wciśnięte jest pomiędzy dwie transeuropejskie trasy: E22 i świeżo wybudowaną autostradę A4.

W XII w jedynymi osadami targowymi w tym rejonie były: Kraków, Wieliczka i Chełm. W rzeczywistości targ opodal grodziska na Chełmie, odbywał się po drugiej stronie rzeki Raby, gdzie wokół miejsca targowego powstawała osada. Karczma żywiła kupców, obsługiwała konie, dawała schronienie w izbach i szopach, zabezpieczała towary. Miejscowa ludność spełniała role służebne, nieodzowni byli kowale, kołodzieje i wiele innych dziś zanikających zawodów – mówi Jacek Gądek, pomysłodawca inicjatywy.

Targ odbywa się w 850-lecie pierwszej utwierdzonej na piśmie wzmianki o tym wydarzeniu.

Myśl przewodnia i sposób organizacji targów:

Pospolite ruszenie to jasne określenie sposobu w jakim obecny targ są organizowane. Nie ma sponsorów – podobnie jak nie było ich, gdy handel odbywał się w tym miejscu z powodów wymuszonych przez naturalny proces – przepływ.

Do udziału w targu zaproszeni są: kowale, siodlarze, rymarze, kołodzieje, kaletnicy, bednarze, smolarze, sitarze, garncarze, konwisarze, ludwisarze, wikliniarze, zdunowie, gołębiarze a także wszyscy, którym bliskie jest wytwarzanie zdrowej żywności, ziołolecznictwo, budowanie ekologicznych domostw, wytwarzanie przedmiotów użytkowych.

Program ramowy targu:

Godz. 11.00
Rozpoczęcie gongiem, powitanie.

W godzinach popołudniowych odbędzie się przekazanie soli z dwóch okolicznych kopalni: bocheńskiej i wielickiej. Sól nazajutrz wyruszy Solnym Szlakiem, Rabą i dalej Wisłą do Gdańska. Więcej w powiązanym wydarzeniu SOLNA DROGA.

Podczas targów Cecylia Malik poprowadzi zbiórkę odzieży na festiwal FANABERIE FERFORMANCE

Godz. 18
oficjalne zakończenie.