70-lecie likwidacji getta w Bochni – wystawa w Archiwum Państwowym

W związku z przypadającą we wrześniu tego roku 70. rocznicą likwidacji bocheńskiego Getta Archiwum Narodowe w Krakowie Oddział w Bochni przygotowało w Pracowni Naukowej Oddziału ekspozycję poświęconą społeczności żydowskiej w Bochni.

Prezentowane na wystawie akta lub ich skany to niewielki wycinek materiałów przechowywanych w zbiorach bocheńskiego Archiwum. Wśród eksponowanych dokumentów można obejrzeć m.in.: zapiski nt. ul. Żydowskiej zamieszczone w najstarszych księgach staropolskich, wpis z 1539 r. dot. przyjęcia do prawa miejskiego w Bochni Jakuba Icka, spis izraelitów w Bochni zamieszkałych 1873-1918, rejestry dowodów osobistych 1930-1937 wraz ze zdjęciami, wykaz dziewcząt izraelickich zapisanych i uczęszczających do szkoły czteroklasowej żeńskiej w Bochni w roku 1897 r., dziennik lekcyjny szkoły ludowej czteroklasowej żeńskiej w Bochni, rok szkolny 1908/09 oraz dziennik lekcyjny szkoły ludowej czteroklasowej żeńskiej w Bochni, rok szkolny 1939/40 z wpisem dotyczącym relegowania ze szkoły uczniów wyznania mojżeszowego na podstawie zarządzenia władz niemieckich z 19 grudnia 1939 r.

Ekspozycja obejmuje również pismo Zarządu Miejskiego w Bochni z dnia 18 grudnia 1939 r. do Dyrekcji Szkoły Powszechnej im. św. Kingi w Bochni w sprawie zamknięcia szkół żydowskich, oraz relegowanie ze szkół dzieci i nauczycieli wyznania mojżeszowego, wpis z księgi zmarłych z 1891 r. przechowywanej w zespole akt stanu cywilnego Izraelickiego Okręgu Metrykalnego w Bochni.

Jest także pismo z 1874 r. izraelickiej gminy wyznaniowej do Magistratu miasta ws. budowy trupiarni na cmentarzu izraelickim, wykaz stowarzyszeń i związków na terenie miasta Bochni w latach 1924-1926 z zaznaczonymi stowarzyszeniami żydowskimi np. Związek rękodzielników i przemysłowców żydowskich, Stowarzyszenie „Tel Aviv” w Bochni, Stowarzyszenie Ezrat Mohim, planu budowy kamienicy na parceli budowlanej przy ul. Kraszewskiego w Bochni z 1908 r., z zaznaczona działką Izraelickiego Domu Modlitwy Halberstama, projekt Domu Modlitwy im. Rabina Halberstama w Bochni, plan urządzenia stacji benzynowej na Rynku w Bochni przez p. M. Weinfelda z 1928 r., zarządzenie o miejscach pobytu dla Żydów w Kreishauptmannschaft Krakau Land z dnia 7 kwietnia 1941 r., czy plan dzielnicy żydowskiej.

Osoby prywatne mogą zwiedzać wystawę od poniedziałku do piątku w godzinach od 9,00 do 15,00. Grupy zorganizowane po wcześniejszym umówieniu terminu (tel 14 612 21 07).

Wstęp wolny.

Na stronie Archiwum Narodowego w Krakowie, w dziale Wystawy i galerie można obejrzeć wystawy przygotowane przez pracowników Oddziału w Bochni:
http://www.ank.gov.pl/wystawy-i-galerie/kazimierz-slawny-i-z-czynow-wielki
http://www.ank.gov.pl/wystawy-i-galerie/od-rurmuzu-do-actiflo-z-dziejow-bochenskich-wodociagow
http://www.ank.gov.pl/wystawy-i-galerie/pani-wojna-sie-zbliza