Siedemdziesiąt lat temu, w pierwszych dniach września 1943 roku, rozegrała się w Bochni wielka tragedia. Okupacyjne władze niemieckie przeprowadziły trzecią i ostatnią akcję wymordowania mieszkańców żydowskiego getta, ogłaszając tym samym nasze miasto miastem „Judenrein” – wolnym od Żydów i zamykając w ten sposób historię bochnian pochodzenia żydowskiego.
Aby uczcić ich pamięć, pamięć wszystkich pomordowanych Żydów z Bochni i okolicy, zapraszamy Państwa na wirtualną wędrówkę po miejscach, które były świadkami tych wydarzeń. Po wykładzie pragniemy zaproponować Państwu koncert muzyki klezmerskiej, której specyficzne brzmienie oraz charakterystyczny rytm i instrumentarium, przywołują symbolicznie dawny świat. Fakt, że muzyka ta ma współcześnie wielu zwolenników, jest grana na koncertach i festiwalach w Polsce i na świecie, można uznać za zwycięstwo nad tymi, którzy siedemdziesiąt lat temu skazali Żydów, nie tylko z Bochni, na niebyt i niepamięć… – czytamy w zaproszeniu na spotkanie.
16.45, Skwer przy ul. Niecałej,
Zapalenie znicza pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Holocaustu z Bochni i okolic.
17.30, Sala Portretowa Muzeum,
wykład Iwony Zawidzkiej, Trasa Pamięci – w 70. rocznicę eksterminacji Żydów z bocheńskiego getta.
19.00, Hol Muzeum
koncert zespołu Di Galitzyaner Klezmorim z Krakowa.
Zespół Di Galitzyaner Klezmorim tworzą absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie: Mariola Śpiewak – klarnet, Grzegorz Śpiewak – akordeon i Rafał Seweryniak – kontrabas. W swej twórczości muzycy nawiązują do tradycji muzyki klezmerskiej, nadając jej całkowicie osobisty charakter – poetycka, melancholijna melodyka przeplata się z żarliwą, ekstatyczną żywiołowością, a wirtuozeria, dbałość o dźwięk i szczegół w połączeniu z dużą wrażliwością muzyczną sprawiają, że utwory uzyskują estetycznie wysublimowaną postać.
Do najważniejszych osiągnięć zespołu należy zaliczyć reprezentowanie Polski na koncercie pt. „Magia jednego wieczoru” w Luksemburgu, w ramach obchodów I rocznicy rozszerzenia Unii Europejskiej, koncert z okazji Dnia Polski na Wystawie Światowej EXPO 2000 w Hanowerze oraz pierwszą nagrodę w I Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim na wszystkie instrumenty z wyjątkiem fortepianu „Chopin Open”.
Zespół współpracował z Radiem i Telewizją, nagrywając m. in. Program „Equinoxe” dla radia France Culture (Paryż, wrzesień 2004), koncert dla Radia Bawarskiego (Coburg, styczeń 2005) oraz ilustrację muzyczną do filmów dokumentalnych TVP: „Pejzaż z Singerem” (Kraków, maj 1998), „Miasto Trzech Kultur” (Włodawa, listopad 1999), „Festiwal im. Szaloma Asza w Kutnie” (Łódź, listopad 2001). Wydał też trzy płyty, z których ostatnia, „Ponad horyznont”, ukazała się w listopadzie ubiegłego roku (wcześniejsze to „Di Galitzyaner Klezmorim” i „Nokh Amol”).