1 października kopalnia soli w Bochni ma się stać spółką skarbu państwa. Od 1 kwietnia funkcjonuje w niej zarząd komisaryczny, którego zadaniem było przygotowanie programu naprawczego. Jego głównym założeniem była komercjalizacja kopalni.
Program naprawczy przygotowany przez zarządcę komisarycznego został już w maju zaakceptowany przez ministra skarbu. W ostatnich dniach Włodzimierz Karpiński podpisał również akt komercjalizacji. Na tej podstawie Krzysztof Zięba, zarządca komisaryczny kopalni, złożył do sądu wniosek o rejestrację nowej spółki (KRS). Zgodnie z procedurami, jeśli sąd zmianę zarejestruje, wejdzie ona w życie w pierwszym dniu nowego miesiąca.
Nowo powstała spółka będzie miała więcej możliwości niż wcześniej przedsiębiorstwo państwowe w stanie likwidacji. Głównym motywem planu naprawczego jest przekształcenie kopalni w spółkę skarbu państwa i umożliwienie jej prowadzenia nie tylko działalności likwidacyjnej, zabezpieczającej wyrobiska, ale przede wszystkim szeroko pojętej działalności turystycznej i handlowej, którą kopalnia prowadzi poprzez spółkę Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia – mówi Krzysztof Zięba.
Kopalnia Soli Bochnia jako spółka skarbu państwa będzie prowadzona przez pięcioosobową radę nadzorczą. Trzy osoby wskazał minister, pozostałe dwie będą stanowiły reprezentację załogi. Z kolei Krzysztof Zięba do 2015 r. będzie sprawował jednoosobowy zarząd nad spółką.
Nowa forma prawna pozwoli bocheńskiej kopalni prowadzić nie tylko działalność turystyczną, ale również występować o pieniądze unijne.