„Ty decydujesz”, to hasło kampanii informacyjnej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które w Polsce odbędą się 7 czerwca. Na listach wyborczych znajdziemy nazwiska dwóch bochnian.
Ponad 1300 osób – w tym tylko 306 kobiet – będzie walczyło o 50 przysługujących Polsce miejsc w Parlamencie Europejskim. Wynika z tego, że o jedno miejsce ubiega się ponad 26 osób.
Na listach wyborczych znajdziemy także nazwiska dwóch kandydatów z Bochni: Jacka Pająka – kandydata z listy PO (8 miejsce na liście) oraz Pawła Wieciecha – kandydata z listy UPR (6 miejsce na liście).
W okręgu 10, który obejmuje województwo małopolskie i świętokrzyskie zarejestrowano 10 komitetów wyborczych, z których startuje równo 100 kandydatów, w tym 16 kobiet. Średni wiek ubiegających się o europejski mandat to 46 lat, najmłodszy kandydat do Parlamentu Europejskiego ma 21 lat a najstarszy – 71. Więcej informacji na temat okręgu krakowskiego na stronie http://pe2009.pkw.gov.pl
W pierwszą niedziele czerwca ponad 30 milionów uprawnionych do głosowania będzie mogło oddać głos w 24 061 obwodach do głosowania. Tylko 5777 z nich będzie przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Głosować będą mogły także osoby przebywające w zakładach karnych oraz aresztach śledczych. Przygotowano dla nich łącznie 173 obwody do głosowania.
Więcej informacji statystycznych na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego na stronie: http://pe2009.pkw.gov.pl
– Utrzymanie tylko polskich europosłów w mijającej kadencji kosztowało 30 mln euro, a po czerwcowych wyborach kwota ta wzrośnie o ponad 14 mln euro – czytamy w serwisie eurowybory.pl.
Statystyczny polski europoseł w kończącej się kadencji zarabiał 126 tys euro. Od nowej kadencji Parlament Europejski będzie wypłacał swoim posłom jednakowe diety: 7 tys. 665 euro uposażenia brutto (ponad 36 tys. zł) miesięcznie.
Dla polskich europosłów oznacza to sporą podwyżkę: ponad trzy razy więcej (o około 5,5 tys. euro miesięcznie). Teraz polski europoseł dostaje 2,1 tys. euro, czyli ponad 10 tys. zł, diety z Kancelarii Sejmu i jest to jedyny dochód, który musi wykazać i opodatkować.
Przy 50 mandatach w nowym rozdaniu ta podwyżka daje niemal 23 mln euro na same pensje. Więcej informacji zarówno o dietach europejskich posłów, jak i o wyborach do Parlamentu Europejskiego na stronie eurowybory.pl
Informacje na temat kandydatów z Bochni
średnio w polsce na 100 tys. mieszkańców mamy 3.5 kandydata do parlamentu eu.
z powiatu bochnia ( też 100 tys. ludzi)mamy tylko 2 kandydatów.
czyli marne będzie nie tylko zainteresowanie wyborców( tylko 25% ludzi chce iść do wyborów)ale też kiepsko u nas z kandydatami. o jakości nie chcę nawet mówić….